Kismamajóga: minden, amit tudnod kell a terhesjógáról
Kismamajóga -
minden, amit tudnod kell a terhesjógáról
Kismamának lenni tulajdonképpen egy kilenc hónapig tartó különleges állapotot jelent: a nő szervezete átalakul és felkészül az új élet táplálására, illetve a szülésre. Ez sok örömteli, illetve olykor kevésbé kellemes pillanattal jár: a baba mozgása, a cuki babaholmik beszerzése és az általános boldogság mellé bizony olykor betársulnak a rosszullétek, hangulatingadozás, fáradtság is. A rendszeresen végzett kismamajóga-gyakorlatok egyszerre enyhítik a panaszokat és segítik a testi-lelki felkészülést a szülésre mind az anyának, mind a babának. Nézzük, hogy miért érdemes még belevágnod a jógázásba, ha kismama vagy!
Mi is a kismamajóga?
A kismamajógát kifejezetten úgy találták ki, hogy igazodjon a várandós nő testének folyamatos változásaihoz trimeszterenként. A hangsúly a helyreállító pózokon van: ezek biztonságossá teszik a gyakorlatokat, miközben a kismama nyújt, mélylégzést gyakorol, és befelé koncentrál. A tudósok (például az amerikai szülészek és nőgyógyászok szakmai szövetsége) szerint a prenatális jóga az egyik legbiztonságosabb edzésformának számít a terhesség alatt. Kiválóan kombinálható egyéb mozgásformákkal, sétálással, úszással (egészséges terhesség esetén).
Melyek a kismamajóga előnyei?
Aktívan tart
Bár a babavárás az anyai szervezet számára sok kihívást, változást tartogat, fontos, hogy megőrizzük fizikai aktivitásunkat. A kismamajóga rugalmassá tesz, mobilizál és erősít.
Jó hatással van a hangulatodra
A jóga közismerten hatékony módszer a stresszes állapot, az idegesség leküzdésére. Egy tanulmány szerint a terhesen végzett jógagyakorlatok a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát is csökkentik.
Enyhíti a terhességgel járó panaszokat
Főleg a terhesség második felében ismerős probléma a kismamák számára a hátfájás, a növekvő pocak okozta terhelés. A jógagyakorlatok hatékonyan csökkentik a fájdalmakat, és javítják a tartást.

Erősíti a medencefenék izmait
A szülés előtti jógaórákon gyakran a medencefenék izmainak erősítésére helyezzük a hangsúlyt: ezek ugyanis nagy szerepet játszanak a kismedencei szervek, így többek között a méh, a petefészek és a húgyhólyag megfelelő megtartásában.
Felkészít a szülésre
A terhesjóga-oktatók közül sokan szánnak arra is időt olyan gyakorlatok, pozitúrák megtanítására, amelyek a vajúdási, illetve a kitolási szakaszt könnyebbé teszik.
Egy jó közösség része lehetsz általa
A kismamajóga-órákon más, hozzád hasonló szakaszban lévő kismamákkal is találkozhatsz, akikkel meg tudod beszélni a problémáidat, és akár barátságokat is kialakíthattok.
Kinek ajánljuk?
Általánosságban elmondható, hogy a kismamajógát bárki végezheti, akinek az orvosa engedélyezte a testmozgást. Miután a terhesjógát kifejezetten a várandós nők igényeinek megfelelően fejlesztették ki, kijelenthetjük, hogy az egyik legbiztonságosabb testedzési forma a várandósság alatt.
Nem csak a terhesség válik könnyebben elviselhetővé általa, de a szülésre is felkészít, hiszen erősíti a hasat és a medencefenék izmait, ami különösen akkor jön jól, amikor a baba a szülőcsatornán halad kifelé a kitolási szakasz során.
Ráadásul a kismamajóga nem csak a testi, de a lelki felkészülést is támogatja. A légzőgyakorlatok, a befelé figyelés és az összpontosítás képessége a szülés alatt is remekül jöhet.
Szülés után...
A szülést követően is végezhetjük ezeket a gyakorlatokat, hiszen hatékonyan támogatják a regenerálódást. A frissen szült édesanyák a jóga segítségével hamarabb visszanyerik régi formájukat, és könnyebben veszik a gyermekágyas időszak nehézségeit is.
Az Esztyoga Stúdióban minden hétfőn 10 órától szeretettel várjuk azokat a kismamákat, akik betöltötték terhességük 12. hetét, és orvosuk engedélyezte a testmozgást. Jelentkezz Eszter óráira az eszter@esztyoga.hu e-mail-címen, vagy Messengeren! Még többet pedig itt tudhatsz meg Eszter óráiról: kismamajóga az Esztyoga stúdióban.
Felhasznált forrás: mindbodygreen.com
Related posts
Miért jó dolog a gyerekjóga
Jógastúdiónkban gyermekek számára is tartunk órákat. A gyerekek – akárcsak mi, a felnőttek – sokszor vannak kitéve stresszhelyzeteknek: gondoljunk csak az iskolai teljesítés kényszerére. A túlzott stressz, szorongás a kicsiknél is testi-lelki problémákat okozhat, ezért érdemes nekik olyan elfoglaltságot keresni, ami segít a stressz feldolgozásában, és örömüket lelik benne. Ilyen a gyerekjóga, aminek számtalan pozitív hatásai közül néhányat felsorolunk alábbi cikkünkben.
Családcoaching – mit jelent pontosan?
Saját érzelmeink megértése és kifejezése olykor még felnőttként is nehézséget jelent – a gyerkőcök számára sincs ez másképp. Ha korán megtanítjuk csemeténknek, hogyan tudja az érzelmeit megfelelő módon kezelni, sok szorongástól, későbbi viselkedési problémától megóvhatjuk őt.
Hogyan beszéljünk a gyermekekkel az érzelmekről?
Saját érzelmeink megértése és kifejezése olykor még felnőttként is nehézséget jelent – a gyerkőcök számára sincs ez másképp. Ha korán megtanítjuk csemeténknek, hogyan tudja az érzelmeit megfelelő módon kezelni, sok szorongástól, későbbi viselkedési problémától megóvhatjuk őt.